Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-12-2016

Rada Miasta Lubań przyjęła najważniejszą w tym roku uchwałę - projekt budżetu na przyszły rok. Głównym punktem XXIX sesji była debata nad projektem uchwały budżetowej miasta Lubań na 2017 rok wraz z debatą nad projektem wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań.

Budżet to najważniejszy dokument finansowy każdego samorządu. Jak podsumowują samorządowcy, projekt odzwierciedla starania burmistrza w wypełnianiu obowiązków wynikających z zadań nałożonych przez ustawy, przyjętej Strategii Rozwoju Miasta Lubań na 2015-2025 i planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Lubań. Budżet na 2017 rok jest kompromisem między potrzebami a możliwościami finansowymi miasta. W Lubaniu planowane są inwestycje związane z remontami dwóch przedszkoli, ulic: Podwale, Wrocławskiej, Starolubańskiej, Spółdzielczej, Ratuszowej, Grunwaldzkiej, Moniuszki.

Na wstępie sesji Burmistrz Miasta Arkadiusz Słowiński poprosił radnych o wprowadzenie do porządku obrad  autopoprawek do trzech projektów uchwał. Szczegółowe wyjaśnienia przekazał radnym skarbnik miasta Marian Zwierzański. Z uchwałami  Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawach wydania pozytywnych  opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Lubań projekcie budżetu miasta Lubań na 2017 r.,  projekcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań na lata 2017 – 2030, przedstawionym wraz z projektem uchwały budżetowej Gminy Miejskiej Lubań na 2017 rok oraz  o możliwości sfinansowania deficytu budżetu Gminy Miejskiej Lubań przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na 2017 rok zapoznali radnych Przewodniczący Komisji Budżetowo-Gospodarczej Zenon Piwoni oraz Zastępca Przewodniczącego Komisji Anna Terenda.

Burmistrz Arkadiusz Słowiński wyjaśnił kwestię prognozowanych nadwyżek finansowych, które mają być spożytkowane na wydatki inwestycyjne bez zaciągania kredytów i pożyczek. Ich wygenerowanie z kolei jest przewidywanym efektem funkcjonowania Centrum Usług Wspólnych (CUW), gdzie ma zostać zaoszczędzona część bieżących wydatków.

Gdy przyszedł czas na debatę radni zadawali pytania, związane z wydatkami i przychodami, dzieląc się swoimi opiniami. W dyskusji poruszono między innymi problem doszacowania budżetu i jego dostosowania do potrzeb jednostek podległych miastu. Jak poinformował skarbnik, przyjęte zostały wszystkie propozycje zgłoszone przez osoby kierujące miejskimi instytucjami. Pozostałe wydatki zostały przykrojone do możliwości, a zadłużenie ma nie zagrażać stabilności finansowej. Rajców interesowały również konkretne punkty związane z wydatkami miasta i gospodarowaniem finansowym w poszczególnych jednostkach. Ponadto pytano o zadania inwestycyjne, między innymi te, które mają być realizowane w zakresie zabytków oraz zadania związane z Kamienną Górą. Po wyjaśnieniu wątpliwości budżet wraz z pozostałymi dokumentami planistycznymi został przyjęty większością głosów radnych.

Obrady zakończono spotkaniem opłatkowym, na które przybył ks. Marek Kurzawa, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubaniu, który złożył świąteczne życzenia, dziękując za pracę na rzecz mieszkańców.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...