Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-12-2012

Ponad 50 lat temu dwie portugalskie studentki wzniosły toast za wolność. Ten prosty gest stał się pretekstem do skazania ich na 7 lat więzienia.

 Ta banalna historia stała się przyczyną powstania organizacji Amnesty International. Każdego roku z inicjatywy AI organizowane są Nocne Maratony Pisania Listów w obronie osób, wobec których złamane zostały prawa człowieka. W tym roku był to już XIII Maraton w Polsce.

Tym razem formuła Maratonu była rozbudowana za sprawą rocznic i świąt, które przypadają na pierwszą dekadę grudnia – Dzień Wolontariusza, Rocznica Stanu Wojennego, Dzień Praw Człowieka.
O godzinie 16.00 przed budynkiem Gimnazjum nr 3 rozpoczął się koncert charytatywny na rzecz Pawła Majerczyka - ucznia ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Publiczność bawiły zespoły „Pinokio” i   „Syndrom”. Część oficjalna imprezy rozpoczęła się o godzinie 19.00. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele lokalnych władz oraz wszyscy ludzie dobrego serca, którym nie jest obojętny los pokrzywdzonych i idea przestrzegania praw człowieka. Bohaterami tegorocznego Maratonu byli: Aleś Bielacki, zespół Pussy Riot, Azzis Hilal Ahmad  Suleiman oraz Narges Mohammadi. W ich obronie napisano 1167 listów.
Mnóstwo emocji wzbudził także zespół „Leniwiec”, który późnym wieczorem koncertował w budynku gimnazjum. Najlepszą recenzją tego wydarzenia niech będą słowa lidera zespołu umieszczone na portalu społecznościowym Facebook: „Wczoraj w Lubaniu było wszystko: patrol ZOMO, maraton pisania listów w obronie więźniów politycznych, miniskansen PRL, koksowniki i inne oznaki Stanu Wojennego, dyrektorka szkoły w pogo… Jeśli do tego dodam, że koncert miał być na dworze (przy – 20) i w ostatniej chwili cały sprzęt przenosiliśmy na szkolny korytarz, to już wiecie, że sporo się tam działo. Dzięki za koncert !”.

   

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...