Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-08-2013

 

 

Najwięcej energii w gospodarstwach domowych zużywane jest na ogrzewanie, dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie o racjonalne korzystanie z energii cieplnej.
 
Wykorzystanie energii na poszczególne czynności w gospodarstwach domowych:
-ogrzewanie 72%
-podgrzewanie wody 15%
-przygotowanie posiłków 7%
-wyposażenie elektryczne 4%
-oswietlenie 2%
 
* źródło GUS
 
Ogrzewanie naszych mieszkań to ponad 2/3 całkowitych kosztów energii przeznaczonej na normalne funkcjonowanie naszych rodzin. Można i trzeba szukać oszczędności np. w zużyciu en. elektrycznej poprzez stosowanie nowoczesnych energooszczędnych świetlówek bądź sprzętu AGD, jednak najwięcej uwagi powinniśmy poswięcić na racjonalne wykorzystanie ciepła i to zarówno na ogrzewanie jak również podgrzew ciepłej wody przeznaczonej do celów higieniczno-sanitarnych.
I wbrew pozorom można tutaj sporo osiągnąć nie tylko poprzez zainwestowanie w termomodernizację budynków, ale również poprzez wpojenie sobie pewnych prostych zachowań i przyzwyczajeń takich jak:

-Utrzymywanie maksymalnej temperatury 20°C w pokoju dziennym i obniżenie temperatury, gdy nie jest on użytkowany.--   -W warsztatach zaleca się temperaturę 16°C a w magazynach (10-12) °C

-Ograniczanie ogrzewania w nocy oraz gdy pomieszczenia nie są używane do temperatury przynajmniej (16-18) °C
-Nie zastawianie grzejników c.o. meblami, nie zasłanianie ich zasłonami i kotarami (ciepło cyrkuluje pomiędzy grzejnikiem i oknem, a nie pomieszczeniem)
-Dbanie o czystość grzejników - zakurzony grzejnik ogranicza wymianę ciepła
-Zakręcanie zaworów termostatycznych podczas wietrzenia pomieszczenia.
-Wietrzenie krótkie i intensywne (pełne otwarcie okien), a nie delikatnie i w sposób ciągły.
-Na noc zasłanianie okien w celu ograniczenia strat ciepła, jednak w ciągu dnia odsłanianie ich w celu zmaksymalizowania zysków energii z promieniowania słonecznego
-Izolowanie rur instalacyjnych c.o. i c.w.u. w pomieszczeniach nieogrzewanych (piwnice)
-Uszczelnianie drzwi i okien na klatach schodowych i w piwnicach
Pierwsze dwie wskazówki wymagają bezwzględnie sprawnych zaworów grzejnikowych (niekoniecznie termostatycznych, choć takie byłyby z pewnością lepsze), z których należy świadomie korzystać bez obaw, że zacznie cieknąć.
 
Koszty ogrzewania to również wentylacja pomieszczeń, której udział może stanowić nawet 30%. Jednak należy pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów odświeżanie powietrza w mieszkaniach jest konieczne, zatem należy robić wszystko aby z jednej strony unikać zaduchu i zawilgoceń ścian, a z drugiej nie wychładzać mieszkania nadmiernym wentylowaniem pomieszczeń:
•     Podczas gotowania należy używać pokrywek dzięki czemu unikasz nadmiernego zawilgocenia ścian
•   Należy dbać o drożność kanałów wentylacyjnych w celu niedopuszczenia zagrzybień na ścianach oraz unikania konieczności dodatkowego otwierania okien
•   Należy pamiętać, że w Polsce budynki często były projektowane z uwzględnieniem wentylacji przez nieszczelności w stolarce okiennej, więc w momencie wymiany na nowe, szczelne okna musimy szczególnie zwrócić uwagę na właściwą wentylację.
 
W odniesieniu do ograniczenia kosztów ciepłej wody użytkowej należy:
•     Ograniczać do minimum zużycie wody poprzez stosowanie nowoczesnej armatury
•     Preferować korzystanie z pryszniców, a nie wanien
•   Ograniczać do minimum cyrkulację ciepłej wody w obrębie budynku bądź mieszkania. Koszty strat cyrkulacji ciepłej wody użytkowej mogą stanowić od (40-50)% !!! kosztów samej wody
 
Wskazane powyżej zalecenia, jak również inne, dotyczące np. oszczędności en. elektrycznej   będą miały swoje odzwierciedlenie w akcie prawnym, Ustawie o efektywności energetycznej, która wejdzie w życie we wrześniu bieżącego roku. Jest to bardzo ważny dokument, stanowiący wdrożenie Dyrektywy UE z 2006r. (2006/32/WE), narzucający państwom członkowskim reżim ograniczenia średniorocznego zużycia energii co najmniej o 9% do roku 2016.
Wątek tej ustawy i wiele ciekawych zapisów oraz danych statystycznych z dziedziny energetyki poruszę w następnym artykule.
Na razie drodzy Państwo zachęcam do oszczędzania energii z pożytkiem dla nas samych jak również środowiska w jakim przyszło nam żyć.
 
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...