Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-06-2015

W maju szkolny teatr z Gimnazjum nr 3 uczestniczył w polsko-czeskim festiwalu teatralnym „Teatrrrałki” w Jeleniej Górze. Dziś, u progu wakacji, teatr PRO-MOTOR z sentymentem i refleksją wspomina te cztery dni niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne, które odbyły się w dniach 27 – 30 maja w Jeleniej Górze, miały na celu stworzenie możliwości wymiany doświadczeń, wzajemne inspirowanie się w poszukiwaniu nowych środków wyrazu i form teatralnych, prezentację własnego dorobku artystycznego oraz integrację dziecięco-młodzieżowego środowiska teatralnego. I cele te zostały przez zespół osiągnięte.
Już podczas oficjalnego otwarcia festiwalu teatr PRO-MOTOR zaprezentował się w roli ubiegłorocznego laureata w Zdrojowym Teatrze Animacji. Występ zespołu stanowił wydarzenie specjalne dnia pierwszego. Widzowie mieli wówczas okazję powtórnie obejrzeć nagrodzony spektakl „Szare eminencje zachwytu” utrzymany w konwencji teatru formy, którego scenariusz powstał na bazie tekstów poetyckich i dramatycznych Mirona Białoszewskiego.
Tegoroczna propozycja konkursowa PRO-MOTORA, czyli „Babel-ląd”, to także widowisko poetyckie wykorzystujące poezję m.in. Urszuli Kozioł, bliższe jednak teatrowi plastycznemu. Nie udało się co prawda wywalczyć tym spektaklem nagrody – jak co roku – zespół potrafi jednak docenić uczciwą rywalizację i uszanować twórczy wysiłek innych oraz decyzję jury.
Na uwagę zasługuje natomiast fakt, że realizując ten premierowy spektakl, grupa podjęła niezwykłą próbę integracji kilku światów stojących w opozycji, która zawsze jest źródłem inspiracji dla człowieka zdolnego do refleksji: jest to np. świat tak zwanych ludzi zdrowych i świat niepełnosprawnych, świat spontanicznych emocji i świat sztywnych pojęć uwięzionych w ludzkich słowach, to świat prawdy i świat pozorów, to wreszcie rzeczywistość wrażliwej jednostki i rzeczywistość oschłego tłumu. A mówiąc o zderzeniu tych światów, mamy na myśli nie tylko temat…
Obecność w zespole dziewczynki niepełnosprawnej intelektualnie, wspólny wyjazd i występ konkursowy na festiwalu teatralnym w spektaklu „Babel-ląd” opowiadającym o tym, jak być nie powinno, to nieocenione doświadczenie i wiedza dla każdego członka grupy teatralnej PRO-MOTOR i dla niejednego widza.

Uczestnicy polsko-czeskiego projektu wzięli też udział w 3-dniowych warsztatach teatralnych pod kierunkiem profesjonalnych trenerów i instruktorów. Były to „Mini-zadania aktorskie” kształcące umiejętność koncentracji i improwizacji oraz kreatywność indywidualną. Finałem działań warsztatowych był pokaz etiud podczas uroczystego zakończenia projektu w Zdrojowym Teatrze Animacji. Grupy warsztatowe zaprezentowały wówczas efekty swojej pracy przed uczestnikami festiwalu i jeleniogórską publicznością.
A po czterech emocjonujących dniach 25-osobowa grupa teatralną PRO-MOTOR powróciła do szkoły bogatsza o nowe wrażenia, znajomości, doświadczenia artystyczne i społeczne.
Tak się umacnia więzi, tak się zdobywa wiedzę, tak się rozwija młody człowiek…

 
       ITŚ       
 
 
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...