Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-11-2015

Jak co roku społeczność i pracownicy Gimnazjum nr 3 włączyli się w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Radosne świętowanie w duchu nowoczesnego patriotyzmu miało postać wielobarwnego, ulicznego happeningu, w którym – jak przystało na tę okoliczność – dominowały biel i czerwień.


10 listopada o godz. 17.00 na placu pod Ratuszem pojawił się Burmistrz, pan Arkadiusz Słowiński, by w kilku zdaniach zainaugurować widowisko, które przy dźwiękach pieśni „Niepodległa, niepokorna” młodzież zaczęła spontanicznie „montować” na oczach widzów. Pusty dotąd plac przy fontannie stał się umowną mapą Europy, w centrum której z błękitnego światła wyłonił się najpierw Anioł Wolności. Wzniesienie przez niego białej flagi z napisem „1918” stało się sygnałem do rozpoczęcia po 123 latach niewoli narodowej procesu odradzania się Rzeczpospolitej.
Kolejne daty przywoływały z tłumu coraz więcej elementów historycznej układanki, zapełniając „mapę” wciąż przybywającymi dzielnicami skupiającymi się wokół Anioła Wolności. Na dźwięk werbla każda z nich kolejno uwalniała się spod jarzma swojego zaborcy i przybierała barwy polskości. Wszystkiemu towarzyszyły dźwięki historycznych pieśni patriotycznych, wystrzały biało – czerwonych płatków konfetti i radosne okrzyki Polaków.
Scenę finałową stanowiło stworzenie jednej wspólnej „masy narodowej” z pojedynczych dzielnic. Z liter składających się na ich nazwy – jak z elementów puzzli – uformował się ostateczny napis „Rzeczpospolita Polska”… i tak – w wielkim skrócie myślowym, ale z zachowaniem historycznej chronologii – dotarliśmy do czasów współczesnych. Bo kiedy wszyscy zatańczyli pod Ratuszem i zaśpiewali „Kocham cię, Polsko!” , górujący nad całością widowiska Anioł Wolności (a może rodzima Statua Wolności?...) powiewał już napisem „2015”. A wiatr w tym roku wyjątkowo dopisał: łopot biało – czerwonych flag podsycał radosny klimat i młodzieńczy entuzjazm.
„To twój Dzień Niepodległości – przeżyj go z nami!” – tak brzmiało hasło wywoławcze tegorocznego happeningu przygotowanego przez Gimnazjum nr 3. Lubaniakom – Polakom, z którymi mogliśmy dzielić te radosne chwile – DZIĘKUJEMY.


 
        ITŚ       
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...