Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-06-2020

Od m-ca marca 2020 r. w związku z ogłoszeniem stanu epidemii na terenie RP strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 3200 działań ukierunkowanych na weryfikację osób objętych kwarantanną na terenie miasta Lubań.

W myśl polecenia Wojewody Dolnośląskiego z dniem 2 kwietnia 2020 r. współpraca pomiędzy Strażą Miejską w Lubaniu a Komendą Powiatową Policji w Lubaniu skupiła się przede wszystkim do organizacji wspólnych patroli celem weryfikacji realizacji nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Od m-ca marca 2020 r. w związku z ogłoszeniem stanu epidemii na terenie RP strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 3200 działań ukierunkowanych na weryfikację osób objętych kwarantanną na terenie miasta Lubań. W trakcie kontroli strażnicy miejscy pytali o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych przymusowym odosobnieniem – zachowując przy tym możliwie jak największe środki ostrożności poprzez ograniczenie bezpośredniego kontaktu.

Funkcjonariusze nierzadko przyjmowali od mieszkańców prośby o dostarczenie artykułów spożywczych oraz środków czystości. Pomoc w tej postaci skutecznie realizowana była dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubaniu.

W Lubaniu nakaz realizacji obowiązku odbycia przymusowej kwarantanny, zakrywania ust i nosa czy też zachowania ustawowego dystansu niestety nie zawsze był respektowany. W większości przypadków zwrócenie przez strażników miejskich uwagi w tej kwestii wystarczyło. Przypadki ewidentnego lekceważenia obowiązujących przepisów prawa niezwłocznie zgłaszano do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej celem ich dalszego rozpatrzenia (na terenie miasta Lubania dotąd odnotowano 56 takich przypadków).

Czas epidemii niespecjalnie wpłynął na spadek liczby popełnianych wykroczeń. W okresie minionych trzech miesięcy lubańscy Strażnicy Miejscy ujawnili m.in. niemal 100 wykroczeń komunikacyjnych, 95 przypadków spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym oraz 91 wykroczeń przeciwko obyczajności, spokojowi i porządkowi publicznemu, w związku z czym skierowano 65 wniosków o ukaranie do sądu, nałożono 20 grzywien w drodze mandatu karnego i udzielono 187 pouczeń.

Red.SMLuban

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...