Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-08-2020

Latem upały dają się we znaki. Niektórzy zapominają, że zwierzęta domowe gorzej znoszą wysokie temperatury od nas.

Latem upały dają się we znaki. Niektórzy zapominają, że zwierzęta domowe gorzej znoszą wysokie temperatury od nas. Na przegrzanie czy na udar cieplny narażone są szczególnie psy. Niestety takie sytuacje często kończą się śmiercią zwierzęcia. Powszechnie nagłaśniana lekkomyślność i bagatelizowanie przez właścicieli czworonogów ich losu podczas gdy słupki rtęci na termometrach wskazują najwyższe wartości - świadczy negatywnie nie tylko o sferze moralnej człowieka, lecz również potwierdza fakt, że zasada „nieznajomość prawa szkodzi” – niestety w tym przypadku szkodzi śmiertelnie samym zwierzętom, które znosząc swe katusze - głosu sprzeciwu wobec zaniedbań swego właściciela nie mają.

Właściciele utrzymujący zwierzęta domowe winni wziąć sobie zatem do serca przepisy karne ustawy o ochronie zwierząt, która nakłada na nich obowiązek m.in. zapewnienia im pomieszczenia chroniącego je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabronione karą grzywny do

5 000 zł jest również stałe trzymanie zwierzęcia na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub w sposób powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu (długość uwięzi nie może być również krótsza niż 3 metry).

Straż Miejska w Lubaniu przy współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Lubaniu na bieżąco monitoruje sytuację na terenie miasta kierując uwagę przede wszystkim na gospodarstwa domowe, gdzie zwierzęta trzymane są na zewnątrz. Wówczas sprawdzany jest sposób utrzymania zwierząt (możliwość schronienia się w cieniu oraz zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody).

Podróżujesz ze swoim psem samochodem? Przetrzymywanie psa w szczelnie zamkniętym pojeździe podczas upałów, traktowane jest jako znęcanie się nad zwierzętami za co grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Nie bądźmy obojętni i nie bójmy się reagować. Widząc psa lub dziecko w samochodzie i nie wiedząc jak postąpić, zadzwońmy chociaż na numer alarmowy 112, 997 lub bezpośrednio do dyżurnego Straży Miejskiej w Lubaniu 75 64 64 442. Twoja zdecydowana reakcja może uratować czyjeś życie.

Red. SMLuban

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...