Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-02-2021

Gmina Miejska Lubań zamierza podjąć kroki mające na celu zmniejszenie nadwagi i otyłości wśród uczniów lubańskich podstawówek.

Pandemia znacząca zmieniła nasze dotychczasowe życie. Jednym z aspektów pracy i nauki zdalnej jest mniejsza aktywność. Wobec rosnących problemów w zakresie zdrowia pojawił się pomysł, aby do najmłodszych mieszkańców miasta skierować program prozdrowotny mający na celu walkę z niepokojącym wzrostem liczby dzieci posiadających nieprawidłową masę ciała.

- W chwili obecnej jesteśmy w fazie opracowania „Programu polityki zdrowotnej z zakresu wczesnego wykrywania i profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci klas trzecich szkół podstawowych w Gminie Miejskiej Lubań na lata 2021 – 2024” – wprowadza Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań, Małgorzata Poszelężna. – Otyłość w wieku dziecięcym bardzo często skutkuje otyłością w wieku dorosłym, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym ryzykiem miażdżycy i chorób serca, cukrzycą, wadami postawy. Dodatkowo częstą konsekwencją nieprawidłowej wagi są problemy natury psychologicznej. Poprzez wdrożenie programu chcielibyśmy zapobiegać nadwadze i otyłości oraz ich ewentualnym powikłaniom. Planowane działania mające służyć do osiągnięcia celu to: edukacja żywieniowa, aktywność ruchowa, korekta nawyków żywieniowych i zmiana stylu żywienia – wymienia M. Poszelężna.

Choć program, do którego gmina robi przymiarki nawiązuje do ogólnopolskich działań i jest zgodny z Narodowym Programem Zdrowia czy Regionalną Polityką Zdrowotną Województwa Dolnośląskiego, to jest inicjatywą lokalną. W pierwszym rzędzie zostaną na ten cel zagwarantowane środki w budżecie miejskim. W miarę możliwości prowadzący sprawę będą sięgali po fundusze zewnętrzne.

- Prawdopodobnie w marcu br. zakończymy prace nad opracowaniem projektu – planuje Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań. - Wówczas podejmiemy się działań informacyjnych, a z uwagi na grupę docelową rozmowy będziemy prowadzić z dyrektorami lubańskich podstawówek. Jeśli wszystko będzie gotowe to we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego, rozpoczniemy wdrażanie programu – zapowiada urzędniczka.

Warunkiem kluczowym do rozpoczęcia programu i jego sprawnej realizacji jest nauka stacjonarna w szkołach. Tylko wówczas uda się należycie monitorować postępy i przede wszystkim utrzymywać właściwy kontakt z uczestnikami akcji.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...