Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-01-2022

Dyżury Asystenta Zdrowienia w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy w Lubaniu

Informacja

Od 17 stycznia 2022 r. Certyfikowany Asystent Zdrowienia rozpoczął pełnienie dyżurów w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy w Lubaniu przy ul. 7 Dywizji 14 w Lubaniu  każdy poniedziałek od 09:00 do 15:00                                           

Asystent zdrowienia, to nowy zawód związany z psychiatrią i opieką nad osobami w kryzysach psychicznych oraz ich rodzinami.

Asystenci zdrowienia pracują w szpitalach psychiatrycznych, Centrach Zdrowia Psychicznego, Środowiskowych Domach Samopomocy, Ośrodkach Pomocy Społecznej, Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, a także w różnego rodzaju Fundacjach zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego z nas, niezależnie od pochodzenia, wieku, wykształcenia, statusu materialnego. Najczęściej wywołuje go  nagłe, niespodziewane zdarzenie np. wypadek, ciężka choroba, śmierć bliskiej osoby, ale także trudna sytuacja życiowa, związana między innymi z utratą pracy, doświadczaniem różnego rodzaju przemocy, uzależnieniami, chorobami psychicznymi, długotrwałym bezrobociem, samotnością. Przykładów jest bardzo dużo.

Asystent zdrowienia pomaga przejść przez te wszystkie trudne chwile i zawalczyć o lepsze jutro.

Jest certyfikowanym ekspertem, który przez własne doświadczenie kryzysu psychicznego i ukończenie specjalistycznego szkolenia  oraz wielomiesięcznego stażu w szpitalu psychiatrycznym Centrum Zdrowia Psychicznego, posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, aby wspierać osoby w trudnych sytuacjach życiowych.

Współpracuje z lekarzami psychiatrii, psychologami, terapeutami, pracownikami socjalnymi i innymi specjalistami zajmującymi się niesieniem pomocy osobom w kryzysie. Pomaga ludziom w komunikacji ze specjalistami. Jest  cennym członkiem zespołów terapeutycznych ponieważ dzięki swojemu osobistemu doświadczeniu kryzysu psychicznego, jak nikt inny wie, jak może czuć się osoba w kryzysie, czego może potrzebować. Stanowi cenne źródło dla specjalistów i dla pacjenta/klienta.

Dzieli się swoim doświadczeniem i rozmawia prostym, zrozumiałym dla osób w kryzysie językiem zwyczajnego człowieka, który kiedyś też był w podobnej sytuacji. To buduje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie osób, które wspiera. Daje swoje wsparcie, zrozumienie, akceptację i cierpliwie słucha.

Taka rozmowa, ma na celu przede wszystkim wysłuchanie i rozpoznanie potrzeb osoby znajdującej się w kryzysie, wskazanie możliwości które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu i udzielenie informacji.

Faktem jest, że rozmowa z asystentem zdrowienia, pomaga uporządkować galopujące myśli i wyciszyć emocje. Pomaga racjonalnie zaplanować działania w walce o siebie i swoich najbliższych. Poprawia samopoczucie, motywuje do leczenia i zmian oraz wzmacnia je.

Istotną kwestią w pokonywaniu życiowych zakrętów, jest wsparcie rodziny i osób najbliższych.

Rodzina powinna mieć świadomość, że wsparcie i przestrzeń do rozmów i wyrażania emocji znacząco przyśpiesza powrót do zdrowia i pokonywanie trudności. A to przekłada się na udane życie rodzinne i zawodowe.

Asystent zdrowienia pracuje także z rodziną osoby, którą wspiera i pomaga zrozumieć co dzieje się z jej bliskim. Razem szukają najlepszego rozwiązania.

Wszelkie informacje w zakresie usług świadczonych przez Asystenta Zdrowienia mogą uzyskać Państwo pod nr tel. +48 75 646 44 55 – Punkt Konsultacyjny lub pod nr tel. +48 75 646 44 26 u Pani Moniki Chojnowskiej Pełnomocnika Burmistrza ds. Uzależnień i Patologii Społecznych w Urzędzie Miasta Lubań.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...