Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-04-2022

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu zaprasza 6 maja o godzinie 21.00, na boisko ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, na pokaz nieba w wykonaniu Karola Wójcickiego.

Niezwykły pokaz nieba w wykonaniu Karola Wójcickiego będzie niebywałą okazją by na własne oczy zobaczyć piękno kosmosu. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage o nazwie "Z głową w gwiazdach", zabierze nas na wędrówkę po zakamarkach nocnego nieba. Kto chodź raz widział transmisje Karola ten wie, jak wielką pasją w jego życiu jest patrzenie w gwiazdy i z jakimi emocjami potrafi zarazić nią zarówno dzieci jak i najstarszych. Wędrówka po niebie z wykorzystaniem teleskopów pozwoli nam zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga! Pogoda nie pokrzyżuje nam planów, w razie zachmurzenia odbędzie się równie interesujący wirtualny pokaz nieba.
Szczegóły wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/500762208387617
 
Pokaz jest jednym z serii wydarzeniem w ramach lokalnej inicjatywy "Maj z kosmosem", zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 w ramach zadania: "Kultura zbliża... zwłaszcza w bibliotece". Więcej wydarzeń znajdziecie na stronie: https://bibliotekaluban.pl/zblizajace-sie-wydarzenia/maj-z-kosmosem/
 
--
Gwiazdy, konstelacje, planety, ale też gromady z tysiącami słońc, barwne mgławice, a także całe galaktyki - to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, tuż nad Twoją głową.
Zabierz się w podróż po nocnym niebie z Karolem Wójcickim - doświadczonym obserwatorem nieba, popularyzatorem astronomii i autorem bloga “Z głową w gwiazdach”.
Podczas spotkania pod gwiazdami poznasz gwiazdy i tworzone przez nie gwiazdozbiory, a także związane z nimi mitologiczne historie. Zrozumiesz też zasady którymi rządzi się sfera niebieska. Przy pomocy specjalnych teleskopów na własne oczy zobacz Księżyc i planety, a także obiekty głębokiego nieba takie jak jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki. Twojej uwadze nie umkną też załogowe statki kosmiczne i sztuczne satelity*.
Do dyspozycji uczestników pokazu będzie zaawansowany, zrobotyzowany teleskop umożliwiający zajrzenie w tzw. głęboki kosmos, a także ogromny teleskop o średnicy 40-cm, który jak żaden inny pozwoli na własne oczy przekonać się o pięknie wszechświata.
*Lista obserwowanych obiektów uzależniona jest od pory roku i lokalnych warunków oświetleniowych.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...