Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-05-2022

FAZA czyli Festiwal Amatorskich Zespołów Artystycznych to nowa propozycja lubańskiego MDK.

Miejski Dom Kultury w Lubaniu zaprosił do udziału w pierwszej edycji Festiwalu Amatorskich Zespołów Artystycznych - FAZA '22 - wszystkich tych, którzy lubią śpiewać i grać.
Propozycja spotkała się ze sporym odzewem i 28 maja przez kilka godzin na scenie MDK prezentowali się soliści i zespoły amatorskie.
 
- Wymyśliliśmy ten festiwal po to, aby umożliwić amatorskim zespołom i solistom zaprezentowanie się szerszej widowni, wspierać lokalne talenty, dać możliwość wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy artystycznej, a także integrowania się amatorskiego środowiska artystycznego – mówi dyrektor MDK w Lubaniu Grażyna Glodek. – Chcieliśmy również mieszkańcom Lubania zaproponować kolejną ofertę kulturalną.
 
W nowym projekcie lubańskiego MDK wzięło udział w sumie dziewięciu wykonawców. Wykonania pięciu solistów i czterech zespołów oceniało jury pod przewodnictwem Agaty Hylińskiej, znanej nie tylko w regionie - ale dzięki udziale w programie telewizyjnym Voice of Poland, także w całej Polsce - wokalistce. Ponadto w skład jury wchodzili: dyrektor MDK Grażyna Glodek oraz muzycy Adam Jaworowicz i Alfred Szarkowski. Debata tego gremium trwała długo, bo nie było łatwo wyłonić najlepszych. Ostatecznie w kategorii soliści I. miejsce przyznano Paulinie Davidovej, II. Krystynie Kuraś, III. Jerzemu Rodziewiczowi. W kategorii zespołów instrumentalno-wokalnych najwyżej oceniona została Estrada Lubańska prowadzona przez instruktora MDK Leona Iwińskiego, II. miejsce jury przyznało debiutantom Następna Stacja, III. Zajął zespół The Bazalt.
 
 
- Ten festiwal to jest coś, na co tak naprawdę czekałam – mówi przewodnicząca jury Agata Hylińska. - Jest niesamowicie potrzebny, tym bardziej, że tak naprawdę lokalnie niewiele się tu muzycznego dzieje. Cieszę się, że w ogóle taka inicjatywa powstała. Pomysł jest po prostu pierwsza klasa i mam nadzieję, że będzie on cykliczną imprezą, być może z czasem jeszcze bardziej rozbudowaną. Fajne w tym projekcie jest też to, że jest rozpiętość wiekowa, gdzie możemy pokazać np., że taka pani Krystyna z ogromną klasą, wdziękiem i wysmakowaniem podaje nam taką piękną historię super zinterpretowaną. Dla mnie to kawał super roboty. Mam nadzieję, że ta impreza pozostanie z nami jak najdłużej. Dziękuję pani dyrektor za zaproszenie do jury, bo to była wielka przyjemność.
 
 
O ile zespoły Razem czy The Bazalt są w regionie dość znane, to młodzi muzycy z zespołu Następna Stacja dopiero startują. Występ na festiwalu był ich debiutem.
- Jesteśmy uczniami Mickiewicza i tak naprawdę jakiś miesiąc temu skrzyknęliśmy się na potrzeby występu w szkole – mówią członkowie zespołu. - Znaliśmy się nawzajem, znaliśmy swoje muzyczne możliwości i po jednej próbie postanowiliśmy, że będziemy się też spotykać poza szkołą. Po prostu wspólne granie sprawiało nam dużo przyjemności. Będziemy się starać uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, jakie tutaj będą planowane i zobaczymy, co przyniesie przyszłość.
 
 
I Festiwal Amatorskich Zespołów Muzycznych to było wydarzenie, które – jak zapowiada dyrektor MDK – będzie miało swoją kontynuację w latach następnych.
 
Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna na profilu społecznościowym Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...