Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-11-2023

Czy dzięki działaniom programów ogólnopolskich i miejskich stan powietrza w naszym mieście uległ poprawie? No to pytanie odpowiedzą „mobilne płuca”, które 22 listopada pojawiły się na lubańskim rynku.

instalacja "mobilne płuca", opis w tekście

Instalacja składa się z dwumetrowych „płuc” pokrytych grubą włókniną, przez którą zasysane jest powietrze. Na białym materiale zobaczymy wszystko to, co osadza się i na naszych płucach. Oprócz sugestywnej wizualizacji projekt przez 2 tygodnie zapewni również pomiar pyłów PM 2,5 i PM 10 w centrum miasta. Wyniki w czasie rzeczywistym zobaczymy na wyświetlaczu. 

- Na początku płuca są czyściutkie, białe, potem – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – potrafią być brązowe, potrafią być wręcz czarne. Co prawda z każdym rokiem sytuacja się poprawia, ale jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia. Dlatego wciąż pojawiamy się w miastach, aby przypomnieć o obowiązku wymiany pieców, a także o możliwościach dofinasowania wymiany instalacji grzewczychmówił Mariusz Szykasiuk z Fundacji EkoRozwoju. 

Akcja, firmowana przez Polski Alarm Smogowy, ma zmusić nas do refleksji oraz zachęcić do działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. 

Przypominamy, że od 1 lipca 2024 roku w województwie dolnośląskim nie będzie można już użytkować bezklasowych kotłów na paliwo stałe, tzw. kopciuchów. Od 2028 roku legalne będzie użytkowanie jedynie kotłów na paliwa stałe minimum piątej klasy. 

Czy Lubań jest gotowy na tę zmianę?

Od 2019, w ramach grantowego projektu „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie miasta Lubań”, zmodernizowano 145 kotłowni, w tym 10 kotłów na biomasę, 15 podłączeń do sieci ciepłowniczej, 7 pomp ciepła, w tym 2 z panelami fotowoltaicznymi oraz 113 instalacji gazowych, w tym 7 z panelami fotowoltaicznymi. Zakończony już program skierowany był do właścicieli domów jednorodzinnych, właścicieli mieszkań oraz najemców mieszkań w domach wielorodzinnych z prawem dysponowania nimi, jak również wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych czy TBS. Każdy z grantobiorców otrzymał już zwrot kwoty, o jaką wnioskował i może korzystać z nowych źródeł ciepła. Dodatkowo 11 gospodarstw domowych uzyskało dofinansowanie wymiany źródła ciepła w ramach gminnego programu "Wymiana źródeł ogrzewania opartych na paliwie stałym na inne źródła ciepła ograniczające emisję na terenie miasta Lubań w 2023 roku".

Wciąż można ubiegać się o dofinansowania z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, skierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych (miejski punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”). Dotychczas o tę formę wsparcia wnioskowało prawie 120 mieszkańców Gminy Miejskiej Lubań. 

- My, jako samorząd, zauważamy problem i staramy się reagować na potrzeby naszych mieszkańców. Czyste powietrze jest niezwykle ważne tak w mikro skali miasta, jak i całego globu. Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosły oczekiwane skutki i stan mobilnych płuc nie przerazi nas po tych dwóch tygodniachpodsumował Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. 

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...