Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-11-2023

Zaśnieżony lub oblodzony chodnik, nieprzejezdna droga, śnieg spadający z dachów, sople zagrażające przechodniom… W mieście zimowe szaleństwo ustępuje miejsca bezpieczeństwu mieszkańców. Kto powinien odśnieżyć chodnik lub usunąć sople z dachu? Czy obowiązek zawsze leży po stronie gminy?

W tym roku zimowa aura w szybkim tempie wdarła się do miasta. I choć malowniczo zasypany Lubań oglądany przez okno cieszy oko, to jednocześnie powoduje skrajne emocje u uczestników ruchu drogowego. Nie tylko kierowców, ale również pieszych poruszających się po chodnikach, które często bywają zaśnieżone lub — co gorsza — oblodzone. W takich sytuacjach warto wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości na chodnikach.

Warto również wiedzieć, że za ewentualne wypadki wynikające z zaniedbania (np. upadek na oblodzonym chodniku) odpowiedzialność może ponieść właściciel nieruchomości. Gdy warunki atmosferyczne są trudne i  odśnieżanie nie jest możliwe (np. podczas zamieci śnieżnej), należy to zrobić niezwłocznie, po zakończeniu opadów.

Dodatkową kwestią jest usuwanie zalegającego śniegu lub sopli lodu z dachów czy drzew rosnących na posesji. Obowiązek należytego utrzymania dachu leży po stronie właściciela lub administratora obiektu.

A co z odśnieżaniem ulic? W przypadku dróg publicznych zależy to od kategorii drogi (czy jest miejska, powiatowa, wojewódzka lub podlega Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad). Jeśli chodzi o drogi wewnętrzne (w tym prywatne), odśnieżanie ich należy do obowiązków zarządcy terenu, na którym znajduje się droga lub właściciela tego terenu.

Zimowe utrzymanie dróg gminnych i wewnętrznych na ternie miasta Lubań, będących w zarządzie Burmistrza Miasta Lubań, w ramach podpisanej umowy prowadzi Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. o. o., ul. Bankowa 8, 59 – 800 Lubań, tel.:  75 671 12 20.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...