Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-12-2024

Jeszcze przed świętami uczniowie klasy 6a i 6c pracowali na historii z słuchowiskiem „Bombka z Memmingen” w reżyserii Macieja Mydlaka, które powstało z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia Olsztyn.

Uczniowie poznali opowieść o pragnieniu wolności i tęsknocie za Ojczyzną, opartą na autentycznych dziejach z życia Aureliusza Zenona Dembińskiego "Zagłoby".

Głóna część akcji słuchowiska rozgrywa się 24 grudnia 1944 r. kiedy to 16-letni Aureliusz Dembiński znajdował się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen, do którego trafił po upadku Powstania Warszawskiego. Wspomina  on małą choinkę i ozdoby, w które razem z współwięźniami ubrał drzewko, by przeżyć z dala od Ojczyzny i rodziny Wigilię, zaś najcenniejszą z nich była bombka wykonana z tektury, bibułki oraz kleju z wody i mąki, której centralnym punktem był orzełek. Słuchowisko przeplatało losy więźnia z jego historią powojenną, gdy jest już dziadkiem i wspólnie z rodziną świętuje Boże Narodzenie.

Uczniowie po wysłuchaniu słuchowiska uzupełnili karty pracy odpowiadając m. in. na pytania: Czy w Waszym domu podobnie obchodzi się Wigilię? Które elementy, tradycje, potrawy wigilijne ze słuchowiska są również w Waszym domu? Dlaczego rodzina „Zagłoby” wiesza bombkę na honorowym miejscu? Dlaczego od niej zaczynają strojenie choinki? Dlaczego „Zagłoba” nie mógł wrócić do Polski od razu po wojnie i spotkał się z rodzicami dopiero w 1956 r.?

Na koniec uczniowie wykonali repliki bombki z Memmingen i  zawieli je na choince w sali historycznej.

E.Wojtusik

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...