Wydarzenie audiowizualne w ramach Lubańskiej Nocy Muzeów i Historycznych Smaków już 24 maja!
W ramach Lubańskiej Nocy Muzeów i Historycznych Smaków w Galerii Sztuki Przestrzeń odbędzie się wydarzenie audiowizualne - "Eskapadowicze".
Na dole strony znajduje sie plakat w dużej rozdzielczości;)
Rdzeniem wydarzenia będzie koncert Filipa Czai – twórcy muzyki ambientowej.
Koncert otworzy przestrzeń intymnej, indywidualnej eksploracji wnętrza – przy uspokajającej, relaksującej muzyce, pełnej łagodnych wibracji. Autorskie kompozycje artysty zostaną uzupełnione gitarową improwizacją na żywo. W programie znajdzie się materiał z jego debiutanckiej płyty "Music for Fern & Couch". To muzyka ambientowa o charakterze relaksacyjno-medytacyjnym, stworzona jako tło dźwiękowe – środowisko pozwalające uspokoić nerwy i „odpłynąć” w inne światy.
Oprócz utworów z debiutu, pojawi się także zupełnie nowy, dotąd niepublikowany materiał – ale co to będzie, pozostaje niespodzianką :)
Dźwięk, który wypełni Przestrzeń Galerii Sztuki, dopełni wernisaż prac dwójki artystów – Damiana Masłowskiego i Anny Michalik.
Obrazy wejdą w dialog z muzyką, tworząc osobne „światy” – wizualne przestrzenie, w które podróżować będziemy nie tylko za pomocą słuchu, ale i wzroku.
*
Skaczesz, robisz wypady, szalejesz, włóczysz się gdzieś po niechwiejach.
Czy strach cię nie ogarnia? Czy masz uodpornienie?
Bierzesz odwagę pro max – w najczystszej postaci. Przygoda.
Co przyniesie, a co zabierze – oby nie wrażenia.
Czy kręgosłup cię nie boli od spania na twardej ziemi?
Czy tylko nam wmawiasz, że takie niewygody cierpisz,
a pod pierzynką ci ciepło?
Odwaga działa – głęboki wdech i już wszystko gra.
Wsiadasz do zmieniacza światów i klikasz przycisk.
Nie wiesz, dokąd dziś zabierze cię maszyna.
Mimo to czujesz absolutny spokój i zaufanie,
bo wiesz, że nie spotkasz tam niczego,
co nie pochodziłoby z ciebie.
Może nawet już tu byłeś – a teraz wracasz po własnym śladzie.
Rozejrzyj się dookoła, nadstaw uszu.
Brzmi znajomo, prawda?
Popatrz pod stopy. Dotknij chłodnej ziemi.
Jesteś u siebie. Zawsze byłeś.
Jak to jest z tym podróżowaniem – takie potrzebne. A komu?
Co cię ciągnie w te inne miejsca?
Czemu głód przygody jest głodem, tak istotnym?
To poważne słowo, lekko brane na plecy, pakowane do plecaka.
Już zasznurowane adidasy.
Zaraz – kolejna przygoda.
***
SYLWETKI ARTYSTÓW:
Koncert / warstwa dźwiękowa:
Filip Czaja - artysta audiowizualny działający na terenie małopolski i Krakowa tworzący muzykę ambientową, soundscape oraz improwizowaną. Występował w takich miejscach jak m.in. Cricoteka, Instytut Cervantesa w Warszawie czy Zamek Królewski na Wawelu. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych (m.in. "Acta est fabula" grany w Cricotece, Teatrze KTO i Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie) i animacji (m.in. "Hollow" uhonorowany nagrodą za najlepszy film animowany na festiwalu "Couch FF" w Toronto). Absolwent krakowskiego ASP, Wielokrotny laureat stypendiów m.in. Stypendium MKiDN za wybitne osiągnięcia czy Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Ostatnio wydał debiutancki album „Music for Fern & Couch” sfinansowany dzięki Stypendium Twórczemu ZAiKS. Album zawiera muzykę ambientową muzykę tła, tworzącą neutralne środowisko dźwiękowe służące refleksji i medytacji.
Wystawa / warstwa wizualna:
Damian Masłowski - Absolwent malarstwa na ASP w Krakowie. Rysownik, malarz, komiksiarz i animator. Pracował przy animacjach dla MNK w Krakowie: „Utamaro” 2025, „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza", 2022 i „Hokusai. Wędrując...", 2021. W 2021 zdobył Grand Prix w konkursie „Martwa natura” im. S. Karpowicza. Wydał niezależnie ziny komiksowe: „Potwór”(2025), „Meeting the happiest buffalo alive”(2023), „Lewe prawko”(2023) oraz „Nightdrive”(2023).
Anna Michalik - Urodzona w 1998 w Nowym Sączu, mieszka i tworzy w Krakowie.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2023) w pracowni prof. Sikorskiego, na Wydziale Malarstwa. Stara się, jak może, uczestniczyć w życiu artystycznym Krakowa. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
Organizacja / Kuratorstwo:
Barbara Krupa-Kapuśniak - jest artystką wizualną i animatorką kultury, aktywnie działającą na Dolnym Śląsku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Mediacji i Rynku Sztuki oraz studiowała informatykę na poziomie inżynierskim.
Od 2023 roku prowadzi niezależną Galerię Sztuki „Przestrzeń” w Lubaniu – miejsce wspierające lokalnych twórców i integrację społeczną.
Autorka wystaw indywidualnych: Wciałowstąpienie (m.in. Galeria u Kosałki, Muzeum Karkonoskie, Muzeum Regionalne w Lubaniu) i Paaaani Basiu (Galeria „Przestrzeń”). Wyróżniona w XXII Biennale Fotografii Górskiej. Uczestniczka wystaw w Polsce oraz rezydencji artystycznych (Klimatyczne Karawany, Ruch, oddech, przestrzeń, Ziołowe sanARTorium).
Jej działania artystyczne i kuratorskie wspierają rozwój kultury i sztuki na Dolnym Śląsku, z naciskiem na włączanie różnych środowisk i budowanie dialogu poprzez sztukę.
Poniżej plakat w dużej rozdzielczości;)