Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-10-2011

Dla tych, których pasjonuje geologia, okolice miasta i cały powiat stanowią prawdziwe Eldorado. Wygasłe wulkany, wychodnie rzadkich skał, wtórne i pierwotne złoża minerałów - to wszystko jest w zasięgu ręki.

Wystarczy tylko odwiedzić miasto i region, aby przekonać się, że jego ogromnym atutem jest nadzwyczaj interesująca przeszłość geologiczna.

      Naczelne miejsce w ofercie dla geoturystów zajmuje wycieczka szlakiem wygasłych wulkanów. Trasa wiedzie po miejscach, z których wydobywały się produkty wulkaniczne. Z punktu widzenia turysty istotne jest to, że w trakcie wędrówki można podziwiać nie tylko skały, ale również cieszyć się wyjątkową przyrodą i wspaniałymi widokami na okolicę.

      Na tych, którzy mają w sobie żyłkę poszukiwaczy czekają minerały. Agat, jaspis, lidyt, natrolit, oliwin to nazwy tylko kilku z wielu kamieni półszlachetnych i ozdobnych, jakie czekają na cierpliwych poszukiwaczy. Z racji dobrze rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, noclegowej oraz gastronomicznej Lubań jest kapitalną podstawą do wypadów we wszystkich kierunkach.

Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim  

Śladem wygasłych wulkanów

        Na szlak wygasłych wulkanów składają się 3 ścieżki o następujących nazwach: Park na Kamiennej Górze, Łużyckie Kopalnie Bazaltu oraz Wzgórze Ostróżek. Poniżej zamieszczamy krótki opis każdej z nich.

 

  1. Park na Kamiennej Górze.
    Ścieżkę o długości 1,3 km można przejść o każdej porze roku. Trasa jest bardzo łatwa, wręcz spacerowa. W Parku znajdują się liczne osobliwości skalne opisane szczegółowo na tablicach umieszczonych w 7 punktach obserwacyjnych.

  2. Łużyckie Kopalnie Bazaltu.
    Na teren kopalni można wejść tylko za zgodą jej kierownictwa. Długość trasy wynosi 7 km. Należy podkreślić, że jest to trudna trasa. Czas potrzebny na jej przejście wynosi ok. 5 godz.

  3. Wzgórze Ostróżek.
    Trasa przebiega przez teren nieczynnej Kopalni Bazaltu Uniegoszcz. Długość trasy wynosi ok. 4 km. Trasa zaliczana jest do łatwych. Czas potrzebny na jej pokonanie to ok. 3 godz.

Wszystkie szczegóły trasy znajdują się w opisie na stronie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu (link).

Agat (aluwia Kwisy)
Galeria agatów  

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...